Amazon jako firma innowacyjna

amazon

Firma Amazon istnieje na rynku od 1994 roku i opiera się głównie na szeroko pojętej działalności handlowej. Powstała w Stanach Zjednoczonych i w pierwszych latach istnienia ograniczała swój zasięg wyłącznie do kontynentu Ameryki Północnej, choć dzięki dynamicznie rozwijającym się nowym technologiom (przede wszystkim Internetowi) przekształciła się w podmiot o zasięgu ogólnoświatowym. Wraz ze zwiększającym się zasięgiem zwiększał się także asortyment oferowany przez organizacje – na początku firma sprzedawała właściwie wyłącznie książki, lecz bardzo szybko poszerzyła swoją działalność o sprzedaż płyty DVD, sprzęt komputerowy, sprzęt elektroniczny, meble oraz wiele innych. Dla wielu użytkowników ciekawym rozwiązaniem było sprzedawanie nie tylko produktów fabrycznie nowych, ale także używanych.
Aktualnie Amazon prowadzi swoją działalność właściwie na całym świecie, dlatego też umożliwia dostarczanie produktów właściwie do każdego miejsca świata, chociaż istnieją przy tym pewne ograniczenia natury geograficznej czy politycznej – nie zawsze możliwe jest dotarcie do miejsc np. ogarniętych wojną. W każdym razie Amazon posiada swoje fizyczne przedstawicielstwa w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chinach, Japonii, Włoszech, Hiszpanii, Brazylii i Polsce i innych państwach.
Stosowanie Internetu samo przez się stanowi w pewnym sensie innowację, choć dziś właściwie wszystkie firmy istniejące na rynku w jakiś sposób wykorzystują to niezwykle skuteczne narzędzie. Dziś jednak to nie wystarcza, aby zdobyć wysokie wskaźniki innowacyjności – o ile na początku XXI wieku wykorzystywanie Internetu w celach handlowych było czymś nowym i oryginalnym (a przez to innowacyjnym), o tyle w 2020 działalność taka jest rzeczą zupełnie naturalną i stosowaną przez wiele nawet najmniejszych firm. Amazon powziął inne kroki, które polepszyły jego sytuację na rynku. W pierwszej kolejności zaczął udostępniać swoją infrastrukturę logistyczną innym podmiotom handlowym – firmy mogą nie tylko ,,wystawiać” swoje produkty na portalu Amazona, ale także korzystać z ich magazynów (oczywiście za opłatą).
Użytkowanie Internetu także wymaga pewnych usprawnień i innowacji. Wprawdzie korzystać z niego mogą właściwie wszyscy, jednak stworzenie skutecznych narzędzi wymaga już pewnego zaangażowania. Strona Amazonu znana jest powszechnie ze prostoty swojej obsługi, a także istnienia szeregu nowoczesnych rozwiązań ułatwiających nawigowanie. Cały proces od wejścia na stronę aż do płatności za zamówione produkty jest maksymalnie uproszczony – klient nie musi czekać na załadowanie strony, poszukiwanie produktów jest bardzo intuicyjne i zajmuje tylko kilka chwil. Po dokonanych zakupach klient jest automatycznie kierowany na stronę płatności. W dzisiejszych czasach takie rozwiązania także stosowane są w innych organizacjach, aczkolwiek to Amazon jest pionierem i jako pierwszy wdrożył podobne technologie.
Najnowsze rozwiązania innowacyjne to przede wszystkim program akceleracyjny dla użytkowników – wszyscy ci użytkownicy, który wyślą linki z produktem do znajomych, otrzymują część funduszy w przypadku, jeśli ów znajomy zdecyduje się na zakup produktu. Rozwiązania tego typu stanowią wsparcie dla kupujących, ale jednocześnie działają w formie reklamy.
Inne innowacyjne rozwiązania technologiczne to chociażby Amazon Chime, czyli aplikacja dla urządzeń mobilnych, która umożliwia prowadzenie rozmów oraz widekonferencji za pomocą tychże urządzeń. Poza tym istnieje jeszcze urządzenie Echo Show, pozwalające za pomocą aktywacji głosowej sprawdzać prognozę pogody czy sytuację na drogach, co jest szczególnie istotne dla kierowców lub podróżujących. Ponadto wyświetla seriale i filmy. Pewnym problemem jest fakt, iż obecnie aplikacja dostępna jest właściwie wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, co nie zmienia jednak faktu, iż wpływa na ogólny poziom innowacyjności firmy. Amazon obecnie nie zajmuje się zatem tylko i wyłącznie handlem, tj. spedycją towarów, lecz tworzy także własne produkty, które są konkurencyjne wobec największych przedsiębiorstw działających na świecie.
Innowacyjność firma wykazuje także w pewnym negatywnym świetle, stosując nowoczesną reklamę internetową. Głośną sprawą wciąż jest to, jak wykorzystywani się podrzędni pracownicy korporacji – ogólnie dostępne są materiały, wskazujące na wykorzystywanie pracowników ponad normę, choć Amazon miał podjąć się kampanii, w ramach której szereg botów internetowych przedstawiało pracę w firmie w bardzo pozytywnym świetle. Nie ulega wątpliwości, że podobne praktyki są z etycznego punktu widzenia niewłaściwe, choć nie ulega wątpliwości, że wskazują na pewną formę innowacyjności i umiejętności wykorzystywania nowych technologii. Nie ulega wątpliwości, że skoro w takich celu Amazon stosował boty reklamowe, to zapewne w przypadku innych przedsięwzięć także są stosowane.

Reklama

Udostępnij:

Więcej artykułów

Prowadzisz firmę?

Dodaj firmę do katalogu.

Reklama

Najnowsze firmy w katalogu