Network marketing

network marketing co to jest

Marketing sieciowy, znany również jako marketing wielopoziomowy (MLM), to metoda sprzedaży bezpośredniej, która wykorzystuje sieć ludzi do sprzedaży produktu.

Według IRS, marketerzy sieciowi zarabiają pieniądze albo bezpośrednio sprzedając same produkty, albo rekrutując innych do sprzedaży produktów za nich.

Te osoby z kolei rekrutują innych do sprzedawania tego samego produktu i tworzy nam się taka pętla, aż do ustalenia hierarchii dystrybutorów, sprzedających i promujących produkt, stąd termin marketing wielopoziomowy.

Każdy dystrybutor jest zasadniczo niezależnym właścicielem firmy, a dokładniej mówiąc, niezależnym przedstawicielem handlowym. Każdy przedstawiciel otrzymuje wynagrodzenie za dokonywane przez siebie sprzedaże, a także za każdą zrekrutowaną przez siebie osobę. Marketingowcy sieciowi często otrzymują premie za pozyskiwanie nowych dystrybutorów i klientów oraz pozostały dochód z powtarzających się transakcji.

Chociaż nie ma określonych wymagań edukacyjnych dla sprzedawców bezpośrednich, osoby zainteresowane marketingiem sieciowym mogą skorzystać z jednego z programów sprzedaży i zarządzania sprzedażą dostępnych w Stanach Zjednoczonych. Niektóre ogólne tematy kursów obejmują profesjonalną sprzedaż, marketing, poszukiwania, motywację do sprzedaży, zachowania konsumentów, relacje z klientami i zarządzanie sprzedażą.

Specjaliści ds. Marketingu sieciowego mogą również uznać dyplom z marketingu lub zarządzania biznesem za bardzo przydatny. Program studiów z zakresu marketingu pomaga studentom zrozumieć rynek konsumencki i czynniki, które wpływają na decyzje zakupowe konsumentów. Dyplom z zarządzania biznesem przygotowuje studentów do planowania i kierowania codziennymi działaniami małych firm i dużych korporacji.Pomocny może być również dyplom z zarządzania biznesem ze specjalizacją w marketingu. Studenci poznają podstawowe zasady marketingu i sprzedaży, a także jak prowadzić biznes. Niektóre ogólne tematy kursu obejmują reklamę, sprzedaż, handel elektroniczny, zarządzanie marketingiem, badania marketingowe, finanse, księgowość, zarządzanie zasobami ludzkimi i etykę biznesową.

Trzy główne elementy marketingu sieciowego obejmują poszukiwanie potencjalnych klientów, odpowiadanie na zapytania zainteresowanych stron oraz sprzedaż towaru lub usługi potencjalnemu klientowi.

Przedstawiony wizualnie system marketingowy wygląda jak piramida, dlatego ten rodzaj marketingu jest również nazywany marketingiem piramidalnym.

Należy tu zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię – marketing sieciowy to nie to samo, co piramidy, o których czasami słyszysz.

Schematy piramidowe są efektem nieetycznych praktyk niektórych firm. Płacą przedstawicielom tylko za rekrutację innych osób, zamiast skupiać się na sprzedaży produktu. Niestety, charakter marketingu sieciowego przyciągnął osoby, które nadały całemu modelowi złą opinię. Aby określić, czy firma korzystająca z tego modelu jest legalną firmą, przyjrzyj się, czy firma:

Ma wysokiej jakości produkt lub usługę

Jej dochód jest uzyskiwany ze sprzedaży produktów lub usług

Koncentruje się na sprzedaży, a nie rekrutacji

Zdecydowana większość firm MLM to legalne firmy (na przykład Tupperware, Avon). Jednak czasami możesz spotkać się z oszukańczą praktyką marketingową. Możesz również sprawdzić ten link, aby dowiedzieć się o wielu firmach, które przestrzegają standardów etycznego marketingu sieciowego.

avon mlm

Reklama

Udostępnij:

Więcej artykułów

Prowadzisz firmę?

Dodaj firmę do katalogu.

Reklama

Najnowsze firmy w katalogu