Czy Twoja firma inwestuje w reklamy, dba o stronę internetową, prowadzi bloga i oferuje wysoką jakość usług, a mimo to wciąż nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak konkurencja? Być może rozwiązanie tego problemu masz na wyciągnięcie ręki, a jest nim User Generated Content. Co to takiego i jak skutecznie korzystać z tego narzędzia? Podpowiadamy!
User Generated Content – definicja
User Generated Content to wszystkie treści tworzone przez użytkowników. Kluczową sprawą jest tutaj to, że powstają one z ich własnej inicjatywy i nie są związane z pracą zawodową (nie powstają na zlecenie). Można powiedzieć, że UGC to w praktyce wszystko to, co piszą oraz mówią na temat Twojej firmy internauci, a więc m.in. komentarze pod dodanymi na blogu firmowym artykułami, opinie na Google, na TripAdvisor czy innych tego typu stronach, filmy będące recenzją użytkownika, umieszczone na jego własnej stronie czy też kanale na YouTube itp.
Jak rozwinąć UGC własnej marki?
Content tworzony przez użytkowników to coś, co wcale nie tak łatwo zdobyć. Aktualnie na rynku działa mnóstwo firm, które w ten właśnie sposób chcą dotrzeć do szerszego grona odbiorców, stąd też konkurencja na tym polu jest spora.
Zanim jednak zaczniesz coś planować, warto rozpocząć od sprawdzenia, gdzie najczęściej „przebywają” twoi klienci- może być to Facebook, Google, a może strony i fora branżowe? Ustal to i właśnie tam kieruj swoją uwagę.
Kolejny krok to przekonanie użytkowników do pisania o Twojej marce, a to wcale nie takie proste zadanie. Pomocne mogą być tutaj:
· konkursy związane z zachęceniem klientów np. do pokazania jak wykorzystują Twój produkt,
· nagrody, zniżki oraz kupony rabatowe za dzielenie się opiniami,
· pytania zadawane na prowadzonym przez firmę koncie np.na Instagramie, które rozpoczną dyskusję o Twojej marce. Pamiętaj o aktywnym udzielaniu się w dyskusji i odpowiadaniu na pojawiające się pytania!,
· propozycje używania hashtagów, związanych z Twoją marką,
· docenianie użytkowników poprzez udostępnianie tworzonych przez nich treści wraz z komentarzem zachęcającym innych do takiego samego działania,
· wysyłanie e-maili do osób, które dokonały zakupu produktów z prośbą o wystawienie opinii i podzielenie się spostrzeżeniami.
To oczywiście tylko niektóre z możliwości jednak pokazują one, w jaki sposób powinno się podejść do tematu, aby zyskać ciekawy content od użytkownika. Mile widziana jest tuta kreatywność i zaskakiwanie nowymi tematami, konkursami, możliwościami otrzymania ciekawych bonusów itp. Jako firma musisz dać coś od siebie, żeby móc czerpać profity z treści tworzonych przez użytkownika. Dobre praktyki w zakresie UGC można podpatrzeć u specjalistów w tym temacie, a więc największych marek takich jak Coca-Cola czy GoPro (firma regularnie publikuje zdjęcia osób, które wykorzystują ich sprzęt i udało się jej dzięki temu zbudować naprawdę zaangażowaną społeczność skupioną wokół marki – aby się o tym przekonać, wystarczy spojrzeć na konto Instagram tej marki).
User Generated Content, a SEO
Inwestycja z SEO to przede wszystkim inwestycja w dobrej jakości content, dlatego właśnie treści tworzone przez użytkowników są tak bardzo przydatne, a wynika to z tego, że są one unikalne, zwiększają czas przebywania użytkowników na stronie oraz mogą być często dodawane, przez co strona cały czas się aktualizuje (jeżeli skutecznie zachęcimy użytkowników do regularnego tworzenia i dodawania treści). Wszystko to sprawia, że tego typu content jest „lubiany” przez roboty wyszukiwarki Google, co przekłada się na to, że nasza strona ma szansę znaleźć się na lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania.
Wystarczy spojrzeć na liderów rynkowych, aby przekonać się, że takie działania mają sens – angażowanie własnych odbiorców to aktualnie jedno z największych wyzwań, jakie stoją przed marketingowcami. Im szybciej dana firma to zrozumie, tym większe jej szanse na odniesienie sukcesu.
Podsumowanie
User Generated Content to z jednej strony sposób na to, aby pozyskać wartościowe treści niskim kosztem, z drugiej możliwość pokazania użytkownikom ze Twoja firma słyszy ich głos i bierze pod uwagę ich rady, przemyślenia czy też opinie, a to prosta droga do budowania trwałych relacji z klientem. Jak widać UGC ma naprawdę sporo zalet i z pewnością warto wykorzystać możliwości, jakie oferuje, aby nasza firma stała się bardziej rozpoznawalna w sieci.