Webinarium marketing — promuj się w sieci poprzez prowadzenie relacji na żywo, a także dowiedz się czym jest ten sposób reklamy i jak go wdrażać!

webinar marketing

Webinarium marketing to jedna z mniej popularnych strategii reklamowych, która co najwyżej wykorzystywana jest częściowo przez niewielką liczbę osób. Może jednak być bardzo ciekawym pomysłem na marketing w branżach bezpośrednich, a także na oryginalną formę reklamy, którą możemy uzupełnić nasze inne podstawowe działania marketingowe. Może również stać się głównym motorem napędowym naszej marki, a wszystko to zależy od przetestowania i praktycznego sprawdzenia, czy przyjmie się w naszym wypadku. Czym zatem jest webinarium marketing i samo webinarium? Jak promować się w ten sposób i dlaczego warto? Na te pytania prezentujemy odpowiedzi poniżej.

Czym jest webinarium marketing

Webinarium marketing to stosunkowo nowy trend w marketingu internetowym. Nie jest on również sztywno i konkretnie zdefiniowany, ale obejmuje te wszystkie sposoby promocji, które wykorzystują transmisje na żywo do promowania naszej marki.

Webinarium marketing polega zatem na promowaniu się w sieci poprzez udostępnianie relacji live na żywo, które to przyciągają odbiorców zainteresowanych naszą marką, a także oryginalnym sposobem publikowania contentu. To właśnie bardzo ciekawa, ale i zarazem pragmatyczna forma reklamy sprawia, że wiele osób interesuje się przekazem reklamowym, zauważa go, a następnie sprawdza naszą markę, co jest celem reklamy.

Webinarium marketing zaliczany jest również do content marketingu i promowania się w internecie poprzez wydawanie treści. Chcąc skorzystać z webinarium marketingu mamy do wyboru wiele różnych opcji. Mogą być to zarówno regularne spotkania, na których będziemy prezentowali konkretne zagadnienia i przedstawiali odbiorcom przydatną wiedzę, ale i luźniejsze transmisje live, które nie będą ściśle związane z daną branżą.

Jak wdrażać webinarium marketing

Aby wdrożyć webinarium marketing, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Z pewnością będzie to wymyślenie koncepcji i zaplanowanie wydania przynajmniej kilku regularnych transmisji live. Następnie należy zadbać o kwestie techniczne, a także sprzęt do prowadzenia transmisji oraz konfigurację platformy. Webinarium marketing to również promocja i reklama naszych transmisji live na żywo, aby gromadziły jak najwięcej użytkowników.

Aby stworzyć koncepcję krótkiej lub dłuższej kampanii reklamowej w tym stylu, przede wszystkim powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekują od nas nasi odbiorcy. Może być to konkretna wiedza prezentowana w atrakcyjny i przystępny sposób, która będzie pomagała im dokonywać lepszych wyborów zakupowych lub zwiększała ich poziom świadomość. Odbiorcy mogą oczekiwać również od nas prezentowania ciekawych rozwiązań branżowych, a także testów czy poradników i tutoriali. Odbiorcy, mogą również oczekiwać nieco mniej zobowiązujących materiałów pokazujących pracę naszej marki od kuchni czy odpowiadających na ogólne pytania dotyczące aktualnych wydarzeń geopolitycznych.

Przed rozpoczęciem webinarium marketingu należy zatem dowiedzieć się, czego oczekują od nas nasi odbiorcy. W tym celu możemy skorzystać z badań rynkowych, własnego doświadczenia, a także przeprowadzić ankietę i zapytać się wprost, jakie nagrania będą najatrakcyjniejsze. Nie musimy wybierać jednego konkretnego konceptu a możemy wykorzystywać kilka różnych, łącząc je ze sobą w ciekawe serie. Warto również wydać przynajmniej kilka transmisji live, aby sprawdzić w praktyce, jak będą się one spisywały w roli strategii marketingowej. Tylko takie działanie pozwoli również w miarę rzetelnie ocenić, czy jest to trafiony sposób, czy też nie. Po jednym lub dwóch webinariach nie będziemy w stanie powiedzieć czy np. niska frekwencja związana jest z brakiem zainteresowania, czy brakiem rozpoznawalności oraz z kolei czy duże zainteresowanie związane jest np. z atrakcyjnością marki czy chwilową modą. Powinniśmy również zastanowić się nad samym konceptem wystąpień. Każda grupa odbiorców może lepiej reagować na inne formy transmisji live na żywo. Ważne, aby odpowiednio dobrać go do naszej sytuacji i grupy odbiorców — i tak np. dla starszych osób przygotować ciekawą prezentację, a dla młodszych np. plenerowy live tematyczny.

webinar

Gdy wiemy już, jakie live-y będziemy publikowali oraz mamy rozpisany harmonogram, warto również zadbać o kwestie techniczne. To one w dużym stopniu będą wpływały bezpośrednio na atrakcyjność i jakość naszych transmisji live. Przede wszystkim należy zadbać o dobrej jakości internet. Powinno być to stabilne i szybkie połączenie, które nie będzie przerywało transmisji, a także będzie pozwalało na transmitowanie relacji w wysokiej rozdzielczości. Rozdzielczość HD jest obecnie standardem, poniżej którego nie powinniśmy schodzić. Powinniśmy również zadbać o dobrej jakości kamerę internetową lub wykorzystywać smartfony z wyższej półki, które posiadają jakościowe aparaty pozwalające wprowadzić profesjonalne transmisje live na żywo. Powinniśmy również przygotować odpowiednio pomieszczenie, w którym będziemy transmitować i zadbać o to, aby nikt do niego nie wchodził i nam nie przeszkadzał. Dobrym pomysłem jest zapisanie schematu lub scenariusza danej transmisji live. Choć transmisje takie prowadzone są na żywo, warto mieć przynajmniej podstawowy szkic, jak powinny wyglądać i posiłkować się nim w trakcie transmisji. Jeśli posiadamy środki lub możemy sobie pozwolić na zakup drogiego sprzętu w ramach inwestycji w e-marketing, zdecydowanie warto to zrobić i kupić np. statyw czy profesjonalną kamerę. Wydatek taki, warto poczynić jedynie dopiero wtedy, kiedy uznamy, że jest to przydatny sposób marketingu i będziemy korzystali z niego dłużej.

Gdzie publikować transmisje

Istnieją trzy główne miejsca w sieci, gdzie możemy w najefektywniejszy sposób emitować naszą transmisję na żywo. Przede wszystkim jest to Facebook, YouTube a także nasza strona internetowa. Każde rozwiązanie ma swoje plusy i zalety, a także będzie dobre w nieco innych sytuacjach. Każde miejsce możemy wykorzystywać zarówno unikanie, jak i publikować transmisje live równocześnie w tych lokacjach. Rozwiązanie takie pozwala na osiągnięcie większego zasięgu i jest przydatne zwłaszcza na początku naszej przygody z webinarium marketingiem.

Transmisje na żywo na YouTube są najwygodniejszą opcją. Pozwalają one na transmitowanie przekazu w najbardziej profesjonalny sposób. Serwis ten dostosowany jest do materiałów wideo, a także zapewnia największą jakość i możliwości. Jeśli zatem zależy nam na jakości i specjalnych efektach (np. chacie) warto emitować naszą transmisje na żywo właśnie na YouTube.

Relacja live na żywo na Facebooku z kolei są dobrym rozwiązaniem, jeśli to właśnie nasz profil na FB jest głównym miejscem marki w sieci. Pozwala on również docierać do dużej ilości nowych potencjalnych odbiorców. Relacje live na żywo, warto przeprowadzać na Facebooku, zwłaszcza jeśli istnieją na nim duże grupy branżowe i tematyczne, w których możemy się promować. W takich miejscach możemy zatem umieszczać reklamy o odbywającej się transmisji, lub nawet udostępniać transmisję na tych grupach, jeśli jest to zgodne z regulaminem.

Transmitowanie przekazu live na naszej stronie internetowej będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli to właśnie strona www jest głównym miejscem marki w sieci i intensywnie ją pozycjonujemy. Dodatkowa zakładka z materiałami tego typu może być również sposobem na dodatkowe wynik pod frazami branżowymi w wyszukiwarce Google. Rozwiązanie to jest bardzo elastyczne, gdyż nie jesteśmy ograniczeni żadnymi limitami, formami transmisji, czy jej formatami. Możemy również stosować dowolne rozwiązania techniczne, gdyż wszystko odbywa się na naszej stronie internetowej.

Dlaczego warto wykorzystywać webinarium marketing?

Jeśli wiemy już czym jest webinarium marketing, a także jak przeprowadzać i gdzie publikować nagrania, warto podsumować temat wszystkimi korzyściami, jakie płyną z tego sposobu digital marketingu.

Przede wszystkim webinarium marketing to oryginalna forma reklamy i przekazu treści. Już tylko z tego powodu wiele osób zainteresuje się naszą marką. Pomimo bardzo dużych możliwości technicznych obecnie niewiele marek wykorzystuje tego typu sposoby reklamy, a w niektórych branżach jest to wręcz praktycznie niespotykane. Dzięki oryginalności i zaskoczeniu możemy przeciągać bardzo dużo potencjalnych klientów, którzy z pewnością sprawdzą naszą markę. Zaskoczenie i oryginalność są jednymi z najlepszych sposobów na wybicie się spośród tłumu innych marek stosujących te same — często nudne już koncepcje reklamy. Webinarium marketing posiada zatem dużą skuteczność i spory potencjał reklamowy, co warto wykorzystywać.

Drogim bardzo dużym plusem webinarium marketingu jest możliwość dotarcia do ogromnej grupy odbiorców. Są oni również targetowani naturalnie ze względu na tematykę prowadzonych transmisji a także miejsce publikacji webinarium. Dzięki temu efektywnie wykorzystujemy nasz budżet reklamowy lub czas, a wszystkie wysiłki, które wkładamy w transmisję live, pozwalają nam reklamować się w grupie osób, które z dużym prawdopodobieństwem, mogą skorzystać z naszej oferty. Publikując transmisje w internecie, możemy również dzięki odpowiedniej optymalizacji transmisji dotrzeć do bardzo dużego grona odbiorców. Możemy reklamować webinarium wcześniej, otagować się odpowiednio, a także publikować w wielu miejscach. Dotarcie do nawet kilku czy kilkunastu tysięcy odbiorców nie jest niemożliwe, ale w niektórych branżach paradoksalnie będzie nawet proste.

Jednym z największych plusów webinarium marketingu, który jest wartość dodana do całej kampanii reklamowej jaką jest pozyskanie jakościowego contentu wideo. Po przeprowadzeniu transmisji możemy bardzo łatwo stworzyć nagranie wideo i opublikować je na naszych profilach w social mediach, na platformach społecznościowych, czy na naszej stronie internetowej, a także w tych wszystkich miejscach w internecie, gdzie niemożliwe jest przeprowadzenie transmisji na żywo. Dzięki temu możemy dotrzeć do wielokrotnie większej liczby odbiorców, aniżeli podczas prowadzenia transmisji live. Obecnie stworzenie takiego nagrania jest bardzo prosto. Dzięki temu możemy regularnie publikować wartościowy content np. prowadząc kanał na YouTube, docierając do dużej liczby odbiorców, którzy nie mogli oglądać naszej transmisji na żywo.

Reklama

Udostępnij:

Więcej artykułów

Prowadzisz firmę?

Dodaj firmę do katalogu.

Reklama

Najnowsze firmy w katalogu

parawre

Gruntowne sprzątanie – ParaWre!

ParaWre – to zdecydowanie sprawdzona firma, która gruntownie posprząta dom, mieszkanie, ale również firmę, restaurację, czy gabinety kosmetyczne, lekarskie i inne. Firma ParaWre specjalizuje się

Czytaj więcej »