Relacja biznesowa B2B – czym jest, na czym polega, dlaczego może być dla Ciebie istotna?

relacja b2b

Wystarczy przez chwilę zagłębić się w tematy ekonomiczne, a prędzej czy później trafisz na termin B2B. Ta forma współpracy między ludźmi ma kluczowe znaczenie w XXI wieku i w dobie internetyzacji całego rynku, model B2B staje się modelem dominującym i korzystnym dla obu stron. Na czym polega i dlaczego jego rola będzie tylko rosła?


Jak można zdefiniować B2B?


Business-to-business, bo tak rozwija się skrót B2B, to termin odnoszący się do relacji biznesowych między firmami, na ich potrzeby, które nie służą konsumentom końcowym na masową skalę. Ważną cechą modelu B2B jest większy nacisk na logistykę i zabezpieczenie samego biznesu, w porównaniu do nacisku na pozyskiwanie klientów, jak ma to miejsce w przypadku sklepów B2C.
Koncepcja B2B jest najstarszym elementem elektronicznego biznesu, czyli branży e-commerce. Skrót B2B pochodzi od angielskiego terminu i oznacza dosłownie „przedsiębiorca do przedsiębiorcy”, więc pojęcie B2B odnosi się do relacji biznesowych i wzajemnej komunikacji między dwiema firmami. Współpraca może dotyczyć bardzo wielu rzeczy, jednak chodzi o zlecenie wykonania danego działania i jego realizacja przez drugą stronę. Bardzo często forma zatrudnienia B2B jest wybierana przez osoby uprawiające tzw. wolne zawody jak tłumacz, artysta, copywriter.


Jak funkcjonują relacje w modelu B2B?


Relacje B2B zwykle działają na zasadzie elektronicznej wymiany danych. Mogą to być podstawowe dokumenty, na przykład zamówienia, faktury, których elektroniczna forma pozwala obniżyć koszty, zautomatyzować cały proces i zwiększyć jego szybkość. Wyższym poziomem handlu B2B są różne internetowe rynki B2B, których głównym zadaniem jest pośrednictwo w transakcjach.
Najbardziej złożone systemy B2B funkcjonują wówczas jako sieci komunikacyjne i dystrybucyjne służące przede wszystkim do regulowania już nawiązanych relacji biznesowych. Częstym przypadkiem jest bezpośrednie połączenie takich systemów z innymi programami w strukturze oprogramowania firmy sprzedającej, co przynosi oszczędności i zwiększa efektywność całego procesu sprzedaży. Zatem współpraca między firmami na poziomie B2B jest przede wszystkim ekonomiczna.


B2B się opłaca?


Wiele osób uważa, że to najbardziej uczciwa forma zatrudnienia. Zwykle pieniądze oferowane na rękę są bowiem większe, jednak przekłada się to nie na lepsze wynagrodzenie, ale na mniejsze benefity związane z pracą. Na przykład pracownik na umowę o pracę ma choćby opłaconą emeryturę czy składkę zdrowotną. W B2B trzeba o to dbać samemu.

Reklama

Udostępnij:

Więcej artykułów

Prowadzisz firmę?

Dodaj firmę do katalogu.

Reklama

Najnowsze firmy w katalogu